Hamile Pilatesi

hamile pilatesi

Hamilelik sürecinde ve doğum sonrasında pilates yaparak vücudunuzu formda ve güçlü tutabileceğinizi biliyor musunuz? Doktorunuza ve pilates eğitmenlerine danışarak kendiniz için en uygun hareketleri belirleyebilirsiniz. Pilates egzersizleriyle annelerin doğum anında daha rahat olması ve doğum sonrasında da vücutlarının hızla toparlanabilmesi hedefleniyor.

Yapılan hareketlerle zamanla güçlenen rahim kasları, doğum sonrasında rahmin kendini daha çabuk toplamasını ve cinsel hayatın hızlı bir şekilde normale dönmesini sağlayabilir. Pilates egzersizleri, konsantrasyonu, nefes alış verişini, hareket edişi, kuvvetli olmayı ve gevşemeyi kontrol altına alır.

Hamile Pilatesinin Faydaları

Pilates, hamilelik süresince vücutta yaşanan değişikliklerin, negatif etkilerini en aza indirmeye yardımcı olur. Büyüyen karnınızla birlikte vücudun ağırlık merkezinin değişmesi ve bel kavisinin artması omurgaya binen yükü artırır, bunun için egzersizlerle doğru pelvis yerleşimi sağlanır ve böylece sırt kasları sıkışmaktan kurtarılır. Ayrıca sırt ve bacak kaslarını esnetme hareketleri de yine bele binen yükün azalmasına yardımcı olur.

Pilates yaparken öğrendiğiniz denge kontrolünü, günlük hayatınızda da kullanmaya başlayacaksınız. Bu spor zamanla sizin bir parçanız haline gelecek. Böylece duruşunuza da daha fazla dikkat etmeye başlayarak, vücudunuza yanlış şekillerde yüklenmekten kaçınarak ağrı oluşturabilecek durumlardan uzak kalacaksınız. Daha esnek bir vücuda kavuşursunuz.

Pilates egzersizleri boyunca yaptığınız hareketler vücudunuzu esnetir. Bu sayede kasılmalarınız varsa rahatlayabilir, tutulma ya da ağrı hissediyorsanız bunlar da hafifleyebilir. Normal doğum yapmayı planlıyorsanız, pilates yaparak doğum süreci için de iyi bir hazırlık yapmış olursunuz. Doğumunuzu kolaylaştırır.

Birçok pilates hareketi karın kaslarını da güçlendirir ve denge-konsantrasyon kontrolünü arttırır. Bu sayede anne adayı normal doğuma daha iyi konsantre olur, bebeğin doğumu sırasında bedenini ve kaslarını daha kolay kontrol edebilir.

Pilates, içerdiği nefes egzersizleri sayesinde hamilelik ve doğum sonrasında uzayan ve gevşeyen karın kaslarının hızla toparlanması sağlar.

Anne adayları yaptıkları bu egzersiz sayesinde günlerini daha enerjik ve motive geçirir, gece uykularına daha kolay dalarlar. Düzenli uyku alışkanlığı edinen anneler doğumdan sonra da daha rahat uyuyabilirler.

Pilates, doğum sonrasında cinsel yaşamın daha çabuk normale dönmesini sağlar.

Daha İyi Bir Hamile Psikolojisi

Kendiniz ve bebeğiniz için bir şeyler yapıyor olmak iyi hissetmeniz için başlı başına bir etken. Aynı zamanda pilates yaparken nefesinizi doğru kullanmayı da öğrenirsiniz ve bu sayede gebelik sürecinde yaşanan duygusal dalgalanmalardan daha az etkilenirsiniz. Doğru nefes ve zinde bir vücut, uyku düzeninizi ve kalitenizi de çok olumlu etkileyecektir.

Diğer Hizmetlerimiz

psikolojik hastalıklar

Psikolojik Hastalıklar

hiperaktivite

Hiperaktivite

çocuk danışmanlığı

Çocuk Danışmanlığı

ergenlik nedir

Ergenlik Nedir

sınav kaygısı

Sınav Kaygısı

panik atak

Panik Atak

çocuk yogası

Çocuk Yogası

yaşam koçluğu

Yaşam Koçu

access the bars

Access The Bars

access the bars

Access The Bars

disleksi

Disleksi

hamile pilatesi

Hamile Pilatesi

doğum psikoloğu

Doğum Psikoloğu